Oko 120 parova dva puta godišnje migrira u ostale europske zemlje, a višegodišnji trud djelatnika Parka prirode urodio je plodom.
Nakon više od sto godina ovo je prvo gniježđenje u području Parka prirode Učka. U novoj mladoj učkarskoj koloniji nalaze se tri ptića i više od 10 jedinki.
Bjeloglavi supovi na svojim dugotrajnim letovima trebaju sigurno mjesto za okrjepu. Prije pet godina napravljeno je hranilište na najpovoljnijoj lokaciji. Čekanje i trud su nagrađeni. Tristo kilograma strvina svakih deset dana polaže se na hranilištu u parku priode Učke.
“Sama lokacija se nalazi na trasi preleta tako da smo htjeli zapravo da supovi koji su ovdje u preletu se ovdje i zaustave i imaju dodatan izvor hrane u prirodi”, rekao je Žarko Erceg, glavni čuvar prirode, PP Učka.
“Nakon toga krenu na svoja lutanja. Jedno tri, četiri godine i ponovno se vraćaju na svoje izvorno gnjezdilište dok se ne skrase, dok ne pronađu partnere”, ističe biologinja Vesna Ahel, biologinja, PP Učka.
Sustav nadzornih kamera siguran je način dobivanja informacija o tim plahim pticama koje izazivaju nelagadu, iako su još u prvim civilizacijama prije osam tisuća godina bile štovane kao svete životinje koje zatvaraju ciklus života i smrti.