U okviru projekta, ukupno 40 učenika Obrtničke škole provest će, u pratnji svojih profesora, po dva tjedna na stručnoj praksi u Portugalu (Braga) i Italiji (Padova).
Stručna praksa u obje države organizira se za učenike zanimanja modni tehničar, kozmetičar i frizer. Učenici će stručnu praksu provesti u različitim poslovnim subjektima: tvrtkama, modnim atelijerima i obrtima, a sve kako bi usvojili što više različitih znanja i vještina, kako strukovnih, tako i poduzetničkih.
Obrtničkoj školi ovo je drugi projekt mobilnosti ove vrste, u okviru kojeg učenici odrađuju dio stručne prakse u inozemstvu. Od 2011. godine Obrtnička škola je dobila i provela ukupno osam Comenius, Leonardo da Vinci te Erasmus+ projekata. Ukupna vrijednost sredstava povučenih iz EU fondova iznosi više od 200.000 eura.
Dobra suradnja s partnerima u Italiji (TECNA Scarl – obrazovni centar koji je osnovala Nacionalna konfederacija obrtnika iz Padove i Istituto E. Usuelli Ruzza – javna obrazovna ustanova koja u svojim programima nudi moderno strukovno obrazovanje u područjima usluga i distribucije dizajna zajedno s odjevnom i modnom industrijom i industrijom obuće) na ovaj način se uspješno nastavlja, a rezultat suradnje su pozitivni ishodi i kompetencije koje učenici steknu boravkom u inozemstvu.
Partner Braga iz Portugala zainteresiran je za organizaciju stručne prakse modnih tehničara, kozmetičara i frizera i jer do sada nisu imali učenike tih zanimanja iz Hrvatske. Bit će to prilika za bolje upoznavanje s kvalitetama učenika škole, procjenu kvalitete obrazovanja i usporedbu tržišnih kvaliteta budućih mladih radnika i poduzetnika.
Obrtnička škola iz Splita nastoji svojim učenicima, u svim sektorima obrazovanja, pružiti aktualna znanja potrebna u realnom sektoru. Projekti mobilnosti otvaraju mogućnosti za stjecanje i usavršavanje kompetencija, za usporedbu s učenicima i školama u drugim državama EU te za ugradnju primjera dobre prakse u programe učenja u školi. Stoga, svake godine škola na natječaje prijavljuje projekte mobilnosti za učenike u kojima se praksa planira s partnerima drugih država EU.
Cilj projekata mobilnosti je unapređenje strukovnih znanja i vještina, osobni i profesionalni razvoj koji će omogućiti lakše uključivanje te veću konkurentnost učenika škole na tržište rada u Republici Hrvatskoj i EU.
Koordinatorica projekta je Gordana Kulić, dipl. ing.