Pacijente domova zdravlja u sklopu liječenja vode na šumske izlete. Terapija je u primjeni od 2015. godine, a pacijenti su izvijestili o pojačanom osjećaju povezanosti s prirodom te osjećaju dobrobiti.
Ove jeseni Finska je uspostavila još dvije šume zdravlja u blizini bolnica u Lahtiju i Kouvoli. U Sipoou, u južnoj Finskoj, nije uspostavljena zasebna šuma zdravlja, ali je istraživačka grupa odvedena u nacionalni park Sipoonkorpi. Kad je skupina pacijenata zdravstvenog centra Sipoo odvedena na vođena putovanja, izvijestili su o klinički značajnom poboljšanju svoje mentalne dobrobiti.
Ovaj put smo mjerili pozitivne učinke na mentalno zdravlje, pa smo tražili da odgovore na izjave poput ‘osjećam se blisko s drugim ljudima, osjećam da sam sposoban za promjene, opušten sam’. A posebno je smanjen stres kod grupe koja je vođena na šumska putovanja, rekla je Annika Kolster, istraživačica i liječnica iz okruga West Uusimaa.
U ovoj terapiji ne bi trebalo imati dojam da obavljate zadatak. Važnije je promatrati svoju okolinu. Prikladna zdrava šuma je svaka šuma kojoj je lako pristupiti i u kojoj možete zastati i uživati u prirodi. Međutim, blagotvorne učinke prirode možete doživjeti u svakoj šumi.
Prema istraživačici Anniki Kolster, šuma može pomoći u suočavanju s osjećajem tjeskobe, nesanicom i iskustvom boli, u kombinaciji s medicinskim tretmanom. Biologinja Adela Pajunen razvija aktivnosti ‘zdrave šume’. Ona smatra da ljudi imaju koristi od osjećaja zaklona u šumi.
Čovjek uživa u osjećaju kad je stvarno u šumi i ima koristi od tog osjećaja. Kad ne vidite kroz šumu, kada možete pronaći utočište i biti skriveni, kada postoje mjesta gdje možete lizati svoje rane, rekla je biologinja Adela Pajunen. Vjeruje se da se potreba za lijekovima protiv bolova smanjuje ako živimo u blizini šumskih područja.