Istraživači kažu da rezultati studije upućuju na važnost tradicionalnog obiteljskog okupljanja za stolom koje se zagubilo u općoj žurbi i prejedanju brzom hranom.
Neke starije studije pokazale su da se djeca koja se s roditeljima redovito druže za stolom rjeđe okreću pušenju i piću. Nova studija izlazi u časopisu Journal of the American Dietetic Association pokazuje da je dugoročno na dobitku i prehrana te djece.
Među više od 1700 ispitanih tinejdžera u pet godina, oni koji su najčešće objedovali s obitelji, imali su i najzdraviju prehranu poslije, kao mladi odrasli ljudi.
Do ranih dvadesetih ti su tinejdžeri jeli više voća i povrća, pili su manje gaziranih sokova i konzumirali više vlakana, kalija i magnezija nego vršnjaci koji su rjeđe objedovali s obitelji.
“Na temelju tih rezultata zaključujemo da bi trebalo ohrabrivati obitelji da što češće zajedno objeduju”, kaže voditeljica studije Nicole Larson, suradnica na sveučilištu Minnesote u Minneapolisu.
Obiteljski ručkovi vjerojatno nauče tinejdžere da biraju zdraviju hranu, rekla je voditeljica istraživanja, a roditelji im služe kao “model” zdrave prehrane.
Vijest je preuzeta s internetskih stranica Moje dijete.