prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Zašto slonovi imaju velike uši

Slonovi su najveće kopnene životinje na svijetu. Ono najuočljivije na njima, pored same pojave, njihova je surla koja im koristi za miris, kopanje ili čak komuniciranje s drugim slonovima, uz nezaobilazno uzimanje hrane i vode.

Pored svega toga, ono što ove mirne biljojede zaista čini drukčijima su, u stvari, njihove uši.

Svi već znaju za mamute koji su, prije izumiranja, živjeli u hladnijim krajevima, a izgledali su pomalo poput dlakavih slonova. Između ostalih razlika, postoji jedna važna razlika među njima – mamuti su imali puno manje uši od slonova. To svjedoči kako je za veličinu ušiju današnjih slonova odgovorna najvjerojatnije toplija klima.

Uši čine čak jednu šestinu tijela ovih ogromnih sisavaca. Veličina je ušiju iznimno važna, jer što je više mase, teže je postići rashlađivanje tijela. Slonovi su velike životinje pa bi život u toplijim i sušim klimatskim uvjetima mogao biti prilično opasan da ne postoji neki efikasan način za brzo rashlađivanje tijela.

Naime, oni nemaju svoje znojne žlijezde i zbog toga se ne mogu rashladiti znojenjem kad su dani naročito vrući. Umjesto toga, mašu svojim velikim ušima.

Međutim, uši ipak nemaju samo ulogu lepeze. U ušima se slona nalazi mreža velikih krvnih žila koje se šire kad je vruće i skupljaju kad je hladno. Kad su posrijedi vrući vremenski uvjeti, slonovi lagano mašu svojim ušima kako bi zrak strujao preko uvećanih ušnih vena i ohladio im krv koja struji kroz njih.

S obzirom na to da jedno uho može imati duljinu do čak 2,1 m, pri prolasku kroz mrežu krvnih žila na njegovoj površini se može ohladiti puno krvi, a rashlađena se krv zatim vraća u tijelo slona i pomaže mu da se osvježi.

Tekst je prenesen s mrežnih stranica https://geek.hr/znanost/.