prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Zašto ubod meduza tako boli?

Znanstvenici Sveučilišta James Cook u Australiji po prvi puta u povijesti uspjeli su snimiti ubod meduze. Svaka žarna stanica meduze – nematocit sadrži organel koji se zove žarnica. Dio stanice okrenut prema okolišu ima okidač koji aktivira bodežić žarnice koji probija u organizam žrtve, a cjevčica žarnice se omota oko organizma. Ubod traje oko 11 milisekundi.

Ubodi meduza znaju biti izuzetno opasni. Samo na Filipinima ove životinje uzrokuju smrt 20 do 40 ljudi godišnje, neusporedivo više nego svi morski psi u svim oceanima svijeta.

Čak i oni plivači koji su doživjeli ubode relativno bezazlenih meduza u Jadranu znaju koliko neugode može stvoriti otrov iz tisuća njihovih žarnih stanica. Bliski susreti s lovkama meduza uglavnom završavaju samo bolovima i osipom, međutim neke, poput pripadnika skupine irukandji, mogu izazvati anafilaktički šok, pa i smrt.

Iako ovaj doživljaj nije nimalo rijedak, do danas nitko nije uspio vidjeti ili zabilježiti što se događa u trenutku kada žarne stanice želatinastih stvorenja ispale svoje harpune ispunjene otrovom. To je prvi put u povijesti prije tri dana pošlo za rukom znanstvenicima sa Sveučilišta James Cook u Australiji.

Video zapis koji je u međuvremenu postao viralan na YouTubeu snimljen je uz pomoć mikroskopa i kamere velike brzine.

Svaka žarna stanica meduze – nematocit sadrži organel koji se zove žarnica, odnosno nematocist i smještena je u kapsuli. Žarnica se sastoji od cjevčice i bodežića koji su zatvoreni poklopcem. Dio stanice okrenut prema okolišu ima okidač koji se zove knidocil. Kada se on aktivira, poklopac se miče s kapsule, bodežić žarnice probija u organizam žrtve, a cjevčica žarnice se omota oko organizma. Eksplozija žarne stanice jedan je od najbržih bioloških procesa.

Eksperimenti su pokazali da ubod traje oko 11 milisekundi. U novom snimanju korišteni su žarnjaci vlasulja jer stručnjaci nisu na raspolaganju imali meduzu. No mehanizam je potpuno isti. Kako bi za potrebe snimanja žarne stanice u pravom trenutku ispalile svoje bodeže, znanstvenici su ih stimulirali baterijama od devet volti.

U Jadranu živi nekoliko vrsta otrovnih meduza od kojih su najpoznatije uhati klobuk (Aurelia aurita), morska mjesečina (Pelagia noctiluca) i morsko pluće (Rhizostoma pulmo). Mjesto njihova uboda nije dobro trljati niti ispirati slatkom vodom. Ubodi na području lica ili genitalija zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć, a oni na području očiju mogu uzrokovati trajno oštećenje vida.

 

Tekst je izvorno objavljen na stranicama tPortala.