prodaja@stozacibrid.com hr@hardtechnique.com vjeko.kovacicek@coolintunit.com info@tehnikhard.net mail@coolintunit.com webmaster@stozacibrid.com admin@hardtechnique.com tehnikhard.net web.stozacibrid.com www.coolintunit.com

Znanost o psećim osjećajima: Što se krije iza osjećaja pasa?

Znanost sve više podupire teoriju da i psi imaju osjećaje. U nastavku možete pročitati tekst koji donosi portal Znanost, a govori o tome što se sve krije iza osjećaja pasa.

Smijeh

Jeste li ikad čuli kako je pas dahtao za vrijeme igre i pomislili da zvuči kao cerekanje? Možda ste bili u pravu! Istraživačica Patricia Simonet s koledža Sierra Nevada otkrila je da određeno disanje, točnije uzbuđeni izdisaji, mogu biti verzije smijeha kod psa. Njezin tim donio je parabolični mikrofon u park i s udaljenosti snimio zvukove pasa dok se igraju. Istraživači su otkrili posebnost u izdahu, koji se razlikovao od normalnog dahtanja. Kasnije su tu snimku zvukova pustili drugim psima koji su se počeli igrati nakon što su čuli “smijeh”. Također su otkrili da je snimka “smijeha” pomogla psima u skloništu koji su bili pod velikim stresom.

Sram

Većina vlasnika pasa upoznati su sa znakovima koji ukazuju da se njihov pas nije pristojno ponašao dok oni nisu bili kod kuće. Psi obično spuste glavu, polegnu uši, pogled im postane sjetan, a stav pogrbljen. Čak i ako posljedice lošeg ponašanja psa nisu vidljive odmah, njegov govor tijela, čini se, ukazuje na osjećaje krivnje. Ali kod pasa je emocija nešto manje komplicirana od ljudske krivnje ili srama. Vaš pas postane pokoran jer očekuje kaznu zbog vaše slične reakcije u prošlosti. Ali to također može biti zbog promjene u vašoj energiji i govoru tijela kad ste otkrili što je učinio u sadašnjosti. Vaša brza reakcija na neželjeno ponašanje stvara u psu sjećanje zbog kojeg više neće raditi ono što je dovelo do kazne.

Ljubomora

Istraživačica na Sveučilištu u Beču u Austriji Friederike Range otkrila je da psi imaju osjećaj za pravednost. Njezin tim počeo je sa skupinom pasa koji su već znali naredbu “daj šapu” i davali šapu bez obzira jesu li primili poslasticu ili ne. Međutim, ako su vidjeli da je drugi pas dobio komad hrane kad nije dao šapu, a oni za isti trik nisu dobili nagradu, tada više nisu htjeli dati šapu! Psi nisu jedini koji su uvrijeđeni kada se s njima ne postupa pravedno. Sličan eksperiment otkrio je da su majmuni postali ljubomorni ako su njihovi vršnjaci bili nagrađeni, a oni ne.

Tuga

Psi ne tuguju na isti način kao i ljudi, ali oni to iskustvo dožive kada premine član čopora. Ako vaša obitelj doživljava gubitak, vaš pas može pokazati znakove kao što su gubitak apetita, strah, depresija, spavaju premalo ili previše i postaju anksiozni. Američka udruga za sprečavanje okrutnosti nad životinjama provela je s kućnim ljubimcima projekt koji je pokazao da 66% pasa razvije četiri ili više promjena u ponašanju nakon gubitka kućnog ljubimca. Dajte vašem ljubimcu vremena da se nosi s gubitkom. Studija je pokazala da se većina pasa vratila u normalu nakon dva tjedna, ali kod nekih je oporavak trajao šest mjeseci. Možete im pomoći tako da zadrže svoju svakodnevnu rutinu i da pobijedite vlastitu tugu. Vaš pas će imati problema krenuti naprijed ako i vi niste na to spremni.

Radost

Svatko tko je gledao psa u igri zna da su naši pseći prijatelji u tom trenutku radosni! Poznati prirodoslovac Charles Darwin primijetio je da psi prilikom očekivanja velikog zadovoljstva skaču, njihovo ponašanje postane ekstravagantno i laju od radosti. Igra pomaže životinjama izgraditi društvene veze i povjerenje. Također nauče surađivati čime povećavaju svoje šanse za preživljavanje. To je izvrstan način razvoja kognitivne sposobnosti, a pomaže i u lovu i parenju.